Paljonko omatekoinen leipä maksaa?

Vuoden vaihtuessa ihmiset tapaavat tehdä hyviä päätöksiä, säästö- ja kuntoilusuunnitelmia päivitetään ja lähes jokaisella on mielessään jokin asia, johon haluaa panostaa alkavana vuonna. Törmäsin toisessa blogissa kirjoitukseen, jossa neuvottiin tapoja  säästää 1378 € vuoden aikana. Tuollaisella summalla tekisi vaikka mitä. Aloin miettiä itseleivotun leivän kustannuksia ja vertaamaan niitä kaupasta valmiina ostettuun leipään.

Hapanjuurella leivottuun leipään tarvitaan vain jauhoja, vettä ja suolaa. Tarvitaan myös aikaa ja sähköä paistamiseen. Tai vaihtoehtoisesti puita uunin lämmittämiseen. Olen seuraavassa kuitenkin laskenut leivän hintaan myös sähköä, koska nykyaikana useimmilla on kuitenkin sähköuuni käytössä. Jauhon hinta on laskettu laadukkaan, hapanjuurella leipomiseen soveltuvan jauhon hinnoilla. Vedelle en laske hintaa, koska se on alle sentin.

Kahteen isoon leipään tarvitaan
1 kg jauhoja                                                   1,39 – 3,80 €
600 – 800 g vettä                                        –
20 g suolaa                                                    0,025 €
200 -400 g hapanjuurta                           0,28 – 0,56 €
sähköä uunin lämmitykseen (3 h)       0,90 – 1,00 €

Näin laskien yhden terveellisen omapaistaman hapanjuurileivän hinnaksi tulee noin 1,29 – 2,69 €. Työn osuutta en tähän laskenut, koska aika harvoin kukaan hinnoittelee kotityötään tai harrastustaan rahalla.
*laskutoimitusta muokattu 3.1. klo 21.13 tarkkasilmäisen lukija huomattua että bloggaajan laskutaito ei ole ollut ihan ajan tasalla, kiitos huomiosta!

Verrattuna kaupasta ostettuun mihin tahansa edulliseen leipään ei säästöä juurikaan synny. Jos vertaa hintaa artesaanileipiin, niin itseleivotun hinta on niitä edullisempi. Hyvin harvoin kaupasta kuitenkaan löytyy artesaanileipääkään, joka olisi leivottu kokonaan ilman teollista hiivaa. Säästö ei itsellä olekaan tärkein syy hapanjuurella leipomiseen, vaan maku, terveellisyys sekä  tekemisen ja oppimisen ilo.

Itse leipää leipoen et siis ehkä pysty säästämään 1378 €:a, mutta hyvää leipää syöden säästäminen on varmasti mukavampaa!

Millaisia haasteita sinä olet asettanut itsellesi vuodelle 2018?

3 vastausta artikkeliin “Paljonko omatekoinen leipä maksaa?”

  1. Mielenkiintoinen laskelma. Itse tehty leipä on aina aivan erilaista kuin kaupan ja sen saa pöytäänsä lämpimänä. Täytyy kokeilla taas juurella leivottua leipää pitkästäaikaa 🙂

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *